۶۶۹۶۷۸۴۹-۵۰

اخاذی در پی فرم استخدام در فضای مجازی

Foto


فرمانده انتظامي شهرستان ابهر از شناسایی شخصی که با درج آگهی استخدام در شبکه‌های اجتماعی پس از تحصیل مشخصات کاربران اقدام به سوء استفاده از آنها می‌نمود خبر داد و گفت: کاربران باید به این نکته توجه داشته باشند که اطلاعات کامل خود را در هیچ سایتی وارد نکنند.
پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ مرسلی بیان کرد: درپی شکایت احدی از شهروندان مبنی بر هتک حیثیت و نشر اکاذیب در فضای مجازی مراتب در دستور کارشناسان این پلیس قرار گرفت و برابر اظهار شاکیه، فردی ناشناسی در یکی از شبکه‌های اجتماعی به بهانه آگهی استخدام پس از جلب اعتماد و تحصیل عکس خصوصی و مشخصات سجلی و آدرس شاکیه، از وی درخواست رابطه مشروع  می‌نماید.
 
وی افزود: با اقدامات فني و پي جويي‌هاي پليسي صورت گرفته توسط كارشناسان پليس فتا شهرستان ابهر پيرامون موضوع پرونده‌، متهم به هویت ‌معلوم ساکن شهرستان ابهر  شناسایی گردید. در ادامه با هماهنگی قضایی نسبت به جلب وی اقدام و ادله جرم همراه متهم نیز توقیف و به پلیس فتا شهرستان ابهر دلالت گردید‌.
 
سرهنگ مرسلی ادامه داد: در بازجویی‌های اولیه متهم سعی می‌کرد با اظهارات ضد و نقیض، خود را بی‌گناه جلوه داده ومسیر تحقیقات مأموران را به انحراف بکشاند. ولی در مواجهه با مستندات و مدارک جمع آوري شده از سوي کارشناسان، لب به اعتراف گشوده و به بزه ارتکابی معترف شد.
 
 این مسئول انتظامی گفت: متهم در اظهارات خود بیان داشت از یکسال پیش در اکثر شبکه‌های اجتماعی عضو می‌باشد و با درج آگهی استخدام در شبکه اجتماعی پس از تحصیل عکس‌های خصوصی و مشخصات کاربران و اطمینان از مونث بودن آنها با طرح و نقشه قبلی اقدام به سوء استفاده از آنها می‌نمود.
 
فرمانده انتظامي شهرستان ابهر ادامه داد: متهم در اظهارات خود به ارتباط و سوء استفاده از بیش از 10 نفر و گرفتن مشخصات و عکسهای خصوصی بیش از 20 نفر نیز از این طریق اعتراف نمود.
 
سرهنگ مرسلی به کاربران هشدار داد: بسیاری از آگهی‌های استخدام که در فضای مجازی و به خصوص شبکه‌های اجتماعی انتشار می‌یابد جعلی بوده و از سوی مجرمان سایبری با اهداف خاص انتشار یافته است، لذا کاربران باید دقت کنند تا در دام مجرمان سایبری نیفتند.

به گفته وی در فضای مجازی و شبكه‌های اجتماعی اقدام به هتك حیثیت و نشر اكاذیب علیه همدیگر نمایند، طبق ماده ۱۷ قانوم جرایم رایانه ای این عمل جرم بوده وبا آنها برخورد می‌شود‌.
 
فرمانده انتظامي شهرستان ابهر در پایان بر ضرورت ارتقاء ضریب امنیتی سیستم‌های کاربران تاکید کرد و گفت: کاربران و شهروندان در صورت مواجهه با هر گونه موارد مشکوک، آن را از طریق وب سایت پلیس فتا به آدرس  www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی‌ گزارش نمایند.
 
منبع:  پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا