۶۶۹۶۷۸۴۹-۵۰

از يادگيري ماشيني تا خودروهاي خودران

Foto


از يادگيري ماشيني تا خودروهاي خودران

 گروه اجتماعی - در چند سال اخير سرعت پيشرفت فناوري به‌شدت افزايش يافته است؛ ديگر اينترنت پرسرعت يا گوشي‌هوشمند نماد فناوري نوين به‌حساب نمي‌آيند، بلکه خودروهاي خودران و هوش‌مصنوعي يا سفر تفريحي به فضا و کرات ديگر نمادهاي جايگزين پيشرفت فناوري هستند. هرچند اتفاقات جالبي در فناوري‌هاي مختلف درحال وقوع است، اما در اين ميان سه فناوري خاص بيشتر مورد توجه هستند؛ يعني واقعيت افزوده و واقعيت مجازي، خودروي ‌خودران و هوش‌مصنوعي. در ادامه با سه فناوري جذاب و خواندني که به‌زودي تغييرات زيادي تجربه خواهند کرد، آشنا مي‌شويد.
 

1.خودرو‌هاي خودران

به گزارش پایگاه خبری پلیس به نقل از هفته نامه امین جامعه، باوجود اينکه خودرو‌هاي خودران هنوز در مقياس زياد وارد جاده‌ها نشده‌اند، اما شاهد حرکات بزرگ زيادي در اين زمينه بوده‌ايم. يکي از بزرگترين اقدامات در اين زمينه، از جانب گوگل صورت گرفت. گوگل بخش خودروي خودرانش را به شرکت مجزايي به نام «وِيمو» تبديل کرد. ويمو اعلام کرده که قرار است با همکاري «فيات کرايسلر» فناوري خودرانش را روي 600ون اين شرکت آزمايش کند. ويمو همچنين برنامه‌اي رايگان در آريزونا راه‌انداخته که طي آن داوطلبان مي‌توانند از اين ون‌ها براي رفت‌وآمد روزمره استفاده کنند. هدف نهايي ويمو، کسب درآمد ازطريق استفاده از اين فناوري در سرويس‌هاي کرايه‌ خودروي خودران و فروش حق امتياز آن به سازندگان چنين خودرو‌هايي است. شايد بيشترين توجه معطوف به ويمو باشد؛ ولي اين شرکت قديمي فورد است که در انقلاب خودروهاي بدون راننده پيشتاز محسوب مي‌شود. اين کارخانه خودروساز درحال‌حاضر در تلاش است که تعداد ناوگان خودرو‌هاي خودرانش را تا انتهاي سال‌جاري از 30، به 90دستگاه برساند و حتي براي توليد انبوه خودرو‌هاي خودران درحال بهسازي يکي از کارخانه‌هايش است. رويکرد جديد فورد با سرمايه‌گذاري پنج‌ساله به ارزش يک‌ميليارد دلار در يک شرکت فعال در زمينه‌ هوش‌مصنوعي به نام «آرگو» آغاز شد. شرکت آرگو سيستم خودران فورد را مي‌سازد تا اين کمپاني بتواند تا سال2021 خودرو‌هاي تماما خودکار را روانه‌ بازار کند. انتخاب «جيم هکت» به‌عنوان مديرعامل جديد فورد، فعاليت اين شرکت در زمينه‌ فناوري خودروي خودران را تقويت کرد. هکت پيش‌ از اين مدير بخش تحرک هوشمند فورد بود. شرکت‌هاي فورد و «آلفابت» هر دو اميدوارند که بازار رو به رشد خودرو‌هاي خودران در سال2035 به ارزش 77ميليارد دلار برسد؛ همچنين اين دو شرکت به بازاري اشتراکي براي خودرو‌هاي خودران اميد دارند، جايي‌ که مردم بتوانند چنين خودروهايي را کرايه کنند. شرکت سرمايه‌گذاري «مورگان استنلي» تخمين مي‌زند که ارزش چنين بازاري تا سال2030 به 6/2هزار ميليارد دلار خواهد رسيد.

2.هوش‌مصنوعي

يادگيري ماشيني، خيلي سريع به کلمه‌ کليدي امسال تبديل شد. يادگيري ماشيني به‌عنوان بخشي از بازار گسترده‌تر هوش‌مصنوعي، به همين زودي درحال تغيير نحوه‌ پردازش اطلاعات شرکت‌ها است؛ به‌عنوان ‌مثال کافي است به يادداشت مديرعامل آمازون جف بزوس، خطاب به سرمايه‌گذاران توجه کنيم: «ولي بيشتر کارهايي که ما با يادگيري ماشيني انجام مي‌دهيم، به شکلي نامحسوس اتفاق مي‌افتد. يادگيري ماشيني الگوريتم‌هاي ما پيش‌بيني تقاضا، پيشنهاد محصول و معاملات، جايگذاري کالا، تشخيص کلاهبرداري، ترجمه و خيلي موارد ديگر را هدايت مي‌کند. گرچه چندان ملموس نيست، اما عمده‌ تأثيرات يادگيري ماشيني از همين دست خواهد بود. هوش‌مصنوعي به شکلي ساکت، ولي هدفمند هسته‌ عمليات را بهبود مي‌بخشد.» براساس گفته‌هاي بزوس، يادگيري ماشيني تقريبا تمام فعاليت‌هاي اين شرکت ازجمله سرويس‌هاي وب آمازون (AWS) را تحت‌تأثير قرار مي‌دهد. AWS درحال‌حاضر سرويس‌هاي مبتني‌بر يادگيري ماشيني همچون آناليز تصوير، پردازش طبيعي زبان و توليد گفتار را براي اپ‌ها و سرويس‌هاي وابسته به فضاي ابري آمازون ارائه مي‌دهد. بازار گسترده‌تر هوش‌مصنوعي به‌سرعت درحال رشد است. شرکت «ترکتيکا» تخمين مي‌زند که درآمدهاي مربوط به هوش‌مصنوعي از4/1ميليارد دلار در سال2016، به 8/59ميليارد دلار در سال2025 خواهد رسيد.

3.واقعيت مجازي و افزوده

آن‌قدر در سال2017 فعاليت‌ها در زمينه واقعيت مجازي و افزوده زياد شده است که نمي‌توان آن‌ها را ناديده گرفت. يکي از اولين رخدادهاي مهم در اين زمينه، در ماه فروردين و در کنفرانس F8 فيس‌بوک به وقوع پيوست. در اين کنفرانس تعدادي از ويژگي‌هاي جديد واقعيت افزوده براي اپ‌هاي اين شرکت معرفي شد. مديرعامل فيس‌بوک «مارک زاکربرگ»، مدتي است که واقعيت مجازي را پلتفرم بالقوه‌ بعدي براي اجراي اپليکيشن‌ها مي‌داند. فيس‌بوک با معرفي اپليکيشن Spaces در کنفرانسF8، گام ديگري را در اين جهت برداشت. با اين اپليکيشن کاربران فيس‌بوک مي‌توانند در يک محيط واقعيت مجازي با دوستان‌شان معاشرت داشته باشند؛ البته اپليکشن Spaces هنوز در مرحله‌ آزمايشي(بتا) قرار دارد. همچنين فيس‌بوک در اين کنفرانس از فيلترهاي واقعيت افزوده براي اپ‌هاي اين شرکت رونمايي کرد. اين قابليت جديد به توسعه‌دهندگان هم اجازه مي‌دهد با استوديوي واقعيت افزوده اين شرکت، فيلترهاي اختصاصي طراحي کنند. به ‌غير از فيس‌بوک، اپل هم درحال برداشتن گام‌هاي بزرگي در زمينه‌ واقعيت افزوده است. اپل مدتي پيش در کنفرانس توسعه‌دهندگان از «کيت توسعه‌ نرم‌افزاري» اين شرکت در زمينه‌ واقعيت افزوده رونمايي کرد. توسعه‌دهندگان مي‌توانند با استفاده از اين SDK که به‌اختصار ARKit ناميده مي‌شود، براي iOS11 اپ‌هاي واقعيت افزوده بسازند. اين موضوع از اين نظر مهم است که اپل با به‌روزرساني نرم‌افزارش روي ميليون‌ها گجت، بزرگترين پلتفرم براي واقعيت افزوده را ايجاد خواهد کرد. اين فرصتي طلايي براي همه‌گيرشدن اين فنـاوري خواهــد بود. همچنين طبق شايعات بايد ذکر کنيم که اپل درحال کار روي يک هدست يا عينک واقعيت افزوده است. «استيون ميلونويچ» تحليلگر شرکتUBS، اعتقاد دارد که اپل احتمالا براي پردازش داده‌هاي عينک واقعيت‌ افزوده‌اش از آي‌فون استفاده مي‌کند و از عينک به‌عنوان مشوقي براي فروش بيشتر آي‌فون بهره مي‌برد. تا آخر امسال شايد ترندهاي ديگري ظهور کنند، اما احتمالا کمپاني‌ها فعاليت‌شان را در زمينه‌ گسترش همين ترندها متمرکز خواهند کرد؛ البته همان‌طور که در ابتداي اين مطلب گفته شد، در زمينه‌ خودرو‌هاي خودران، هوش‌مصنوعي و واقعيت افزوده و مجازي، شرکت‌هاي متعددي درحال فعاليت هستند و برخي از آن‌ها گام‌هايبلندي هم برداشته‌اند.

انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران