۶۶۹۶۷۸۴۹-۵۰

تعطیلاتی ایمن با طرح نوروزی پلیس

Foto


تعطیلاتی ایمن با طرح نوروزی پلیس/ کشفیات تریلیونی قاچاق کالا وارز/ اجرای طرح کوآ با همکاری وزارت ارتباطات و آموزش و پرورش و با حضور 210 هزار دانش آموز/ افزایش 6/ 10 تقدیر از عملکرد پلیس/ کاهش 2/ 7درصدی شکایات مردمی از عملکرد پلیس
گروه ناجا- سخنگوی ناجا از حضور بیش از 5 هزار نیرو و همچنین 10 میلیون همیار پلیس و به کارگیری هزار و صد خودرو در حوزه پلیس راهنمایی و رانندگی برای خدمات رسانی و تسهیل آمد و شد شهروندان در طرح نوروزی خبر داد.

 

 

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پلیس، سردار دکتر "سعید منتظر المهدی" در بیستمین نشست خود با خبرنگاران رسانه های مختلف مکتوب، دیداری و شنیداری با اعلام اینکه 27 هزار گشت همزمان پلیس های تخصصی در ایام نوروز را خواهیم داشت، گفت: 3770 گشت خودرویی ،2010 گشت موتوری و 2900 پاس پیاده، در راستای ایجاد آرامش مردم عزیزمان انجام می شود.

وی با اشاره به پیش بینی پلیس برای طرح نوروزی، گفت: 1330 کانکس و 450 چادر نوروزی بر پا می شود و همچنین 700ایستگاه بازرسی موقت، 104 ایستگاه بازرسی ثابت توسط پلیس پیشگیری، آماده خدمات رسانی هستند.

معاون اجتماعی ناجا افزود: 30 فروند بالگرد هوا ناجا نیز از 25 اسفند 96 تا 14 فروردین 97 همگام با سایر نیرو ها برای خدمات رسانی، ایجاد آرامش، افزایش نشاط و تسهیل در آمد و شد شهروندان در طرح نوروزی پلیس در خدمت مردمان خوب ایران سرفرازمان هستند.

وی با رو نمایی از شعار نوروزی پلیس با عنوان " آرامش بهاری با نظم و امنیت"،گفت: در واقع آرامش و امنیت خواستگاه همگان است و با رعایت نظم و قانونمندی و مشارکت و همکاری با پلیس و دستگاه های امنیت آفرین، ان شاءالله بهاری پر نشاط توام با آرامش در سایه امنیت خواهیم داشت.

صدور بیش از 2 میلیون گواهینامه جدید

منتظر المهدی در ادامه نشست با اشاره به آمار و عملکرد پلیس راهنمایی و رانندگی در سال جاری، گفت: همکاران پر تلاش و زحمتکش راهور 1 میلیون و 388 هزار و 455 خودروی جدید را شماره گذاری نموده و برای 2 میلیون و 214 هزار و 727 نفر گواهینامه اولی صادر کردند که این رقم نسبت به سال گذشته با افزایش 32 درصدی همراه بوده است.

وی افزود: 10 هزار و 352 دستگاه موتور سیکلت جدید شماره گذاری شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش 79 درصدی همراه بوده است. 

این مقام ارشد انتظامی با بیان اینکه در حال حاضر 20 میلیون و 977 هزار و 569 خودرو و 11 میلیون و 687 هزار و 246 موتور سیکلت در سراسر کشور در حال تردد هستند، گفت: علیرغم افزایش وسایل نقلیه، افراد نو گواهینامه و افزایش تصادفات، تعداد جان باختگان نسبت به سال گذشته تغییری نکرده است.

به گفته وی، روند رو به کاهش جان باختگان حوادث رانندگی از سال 85 که 27هزار نفر بوده و در سال 96 به حدود 16 هزار تن رسیده، حاصل همکاری تمامی دستگاه های مربوطه و ارتقاء فرهنگ رانندگی و رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی بوده است و امیدواریم روزگارانی برسد که حتی یک کشته در تصادفات نداشته باشیم.

منتظر المهدی با ابراز تاسف از اینکه رتبه اول جان باختگان سوانح رانندگی به راکبین موتور سیکلت ها با سهم 25 درصد از کل جان باختگان و سپس عابرین پیاده با حدود 6/ 21 درصد تعلق می گیرد، گفت: بیشترین علت تصادفات در سال 96 با ضریب 8/ 35 درصد به علت عدم توجه به جلو و رعایت فاصله طولی است و عدم رعایت حق تقدم 6/ 21 درصد، عدم رعایت سرعت مطمئنه 1/ 13 درصد و انحـراف به چپ 2/ 8 درصد در رتبه های بعدی قرار دارند.

به گفته وی، بیشترین زمان تصادفات بین ساعات 16 تا 20 رخ می دهد.

سخنگوی ناجا با اشاره به راه اندازی و افتتاح بانک اطلاعاتی چهره با ثبت میلیون ها نمونه و ایجاد آزمایشگاه ادله الکترونیک جنایی در جهت کشف علمی جرم، گفت: توسعه بانک های اطلاعاتی بیومتریک و غیر بیومتریک، مکانیزه نمودن روند صدور گواهینامه عدم سوء پیشینه در کشور و تجهیز خودرو های پلیس آگاهی به دوربین های پلاک خوان از جمله اقداماتی است که در این پلیس به منظور مقابله با مجرمان و کمک به تامین امنیت هر چه بیشتر انجام شده است.

کاهش سرقت از طلا فروشی ها و بانک ها

وی افزود: انهدام 3 هزار و 400 باند فعال در کار سرقت و دستگیری 499 مالخر، کاهش 34 درصدی سرقت از بانک ها ، کاهش 10 درصدی سرقت از طلا فروشی ها، کاهش 8 درصدی سرقت از اتومبیل ها، کاهش 7 درصدی سرقت به عنف و کاهش 3 درصدی سرقت مسلحانه از جمله فعالیت های ستودنی ماموران پلیس آگاهی است که شبانه روز در حال مقابله با مجرمان در حوزه مختلف هستند.

معاون اجتماعی ناجا با بیان اینکه بیشترین سرقت ها بین ساعات 18 تا 21 رخ داده است، گفت: متاسفانه در سال 96 با افزایش 2 درصدی سرقت های خرد و افزایش 3 درصدی سرقت از منزل مواجه بوده هر چند که بالغ بر 90 درصد خودرو های مسروقه در این مدت کشف و در مجموع سرقت ها شاهد افزایش 2 درصدی کشف به کشف بوده ایم.

کشف 3 تریلیون کالای قاچاق

وی در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز، از افزایش 63 درصدی کشفیات پرونده های بالای 5 میلیارد ریال خبر داد و گفت: ارزش ریالی کشفیات بالغ بر 38 تریلیون و 147 میلیارد و 209 میلیون و 726 هزار و 707 ریال بوده است.

تقویت یگان های انتظامی در کویر و استان های مرزی

سخنگوی ناجا، اجرای طرح های ویژه، پاکسازی پیرامون محیط های آموزشی به ویژه مدارس از عناصر توزیع کننده مواد مخدر و راه اندازی یگان های ضربت مبارزه با مواد مخدر در مناطق 22 گانه پایتخت و تشدید نظارت بر پایانه ها، گاراژها، اماکن عمومی را از جمله اقدامات پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا دانست و گفت: در راستای مبارزه بی امان و خستگی ناپذیر ماموران ما در این حوزه و با استفاده از سگ های کارآمد پلیس، تمرکز بر مرز ها، تقویت یگان های انتظامی در کویر، مبارزه در استان های شرقی کشور و با محوریت سیستان و بلوچستان در اولویت برنامه ها قرار گفته است.

وی خاطر نشان کرد: پیاده سازی برنامه های ذکر شده، باعث کشف 77 درصد از موادمخدر در همان بدو ورودی برخی از استان های شرقی شده و از ورود مواد مخدر به شهرها و محله ها جلوگیری کرده، همچنین شاهد افزایش 14 درصدی کشفیات مواد مخدر بوده ایم به گونه ای که بالغ بر 684 تن از انواع مواد مخدر ، کشف و ضبط شده که همین عدد بر مبنای تریاک به 990تن تولید کشور افغانستان می باشد.

افزایش104 درصدی کشفیات قرص های روانگردان

منتظر المهدی در راستای مبارزه بی وقفه پلیس با سوداگران مواد مخدر از افزایش 7 درصدی درگیری ها و افزایش 12 درصدی دستگیر شدگان مواد فروش (حدود 89 هزار و 89 نفر) خبر داد و گفت: بالغ بر 155 هزار و 240 نفر از معتادان متجاهر که نشان از افزایش 19 درصدی دارد، دستگیر شده اند؛ همچنین کشفیات قرص های روان گردان و پیش ساز های شیشه از جمله ترامادول،ریتالین،زولپیدم، متاآمفتامین به میزان 34 میلیون قرص به میزان 104 درصد رسیده است.

این مقام ارشد انتظامی یادآور شد: در حوزه ایجابی بالغ بر 20 مرکز مشاوره پیشگیری از اعتیاد ایجاد شده، 3 هزار و 30 ساعت برنامه های رادیویی و تلویزیونی، 4 هزار و 50 جلسه آموزشی از جمله مدارس، مساجد و1 میلیون و 570 هزار جلسه آموزش چهره به چهره انجام شده تا بتوانیم هر چه بیشتر رنگ نازیبای اعتیاد را از چهره کشور پاک کنیم.

ضرورت توجه ویژه به ایستگاه های خانواده و مدارس در راستای پیشگیری از اعتیاد و توجیه و ایجاد تاب آوری روانی در بین جوانان و نوجوانان با آموزش و مشاوره های لازم، از دیگر صحبت های سخنگوی ناجا در این نشست بود.

کشف 84 درصدی جرایم در فضای مجازی

منتظر المهدی ادامه داد: پلیس فتا که این روز ها تبدیل به چشم و گوش همیشه بیدار جامعه شده با رصد آنی و گشت زنی در فضای مجازی علیرغم افزایش 44 درصدی جرایم در این فضا، خوشبختانه توانسته اند 84 درصد جرایم را کشف کنند که در مقایسه با پلیس سایر کشور های پیشرفته بیش از 50 درصد رشد داشته است.

46 درصد جرایم در تلگرام رخ می دهد

وی با بیان اینکه 46 درصد از محیط جرم در فضای تلگرامی و 25 درصد در محیط اینستاگرام رخ می دهد، گفت: بیشترین جرایم در حوزه کلاهبرداری های مالی و برداشت های غیرمجاز با 35درصد می باشد؛ شناسایی و برخورد با 3 هزار و 320 کانال،گروه و سایت در حوزه خرید، فروش و آموزش و تولید مواد مخدر از جمله فعالیت های مردان تیز بین پلیس فتاست که مجرمان حقیقی در پس فضای مجازی را شکار می کنند.

این مقام ارشد انتظامی تاکید کرد: مسدود شدن روزانه حدود 200 کانال که محتوای مجرمانه دارد، نشان از چیره دستی پلیسی دارد که پشت پرده دستان ناپاک را آشکار کرده و نقاب از رخ شیادان بر می دارد.

اجرای طرح کوآ

برگزاری سه نشست بین المللی با حضور روسای پلیس های سایبری جهان، اجرای طرح کوآ( کودک و اینترنت) با همکاری وزارت ارتباطات و آموزش و پرورش با بیش از 700 کارگاه و آموزش 210 هزار دانش آموز از دیگر فعالیت های پلیس فتا در سال جاری بود که سخنگوی ناجا به آن اشاره کرد.

منتظر المهدی با اعلام این که بالغ بر 26 میلیون مواد محترقه طی ماه های اخیر کشف و ضبط شده است، گفت: 18 میلیون و 500 هزار عدد آن در محدوده زمانی یک ماه گذشته ضبط شده که 8 میلیون آن مواد محترقه پر خطر بوده است؛ در این رابطه 150 نفر دستگیر شدند.

صدور حدود 4 میلیون جلد گذرنامه

منتظر المهدی با اعلام اینکه در سال جاری بالغ بر 3 میلیون و 925 هزار و 677 جلد گذرنامه صادر شده که افزایش 7 درصدی نسبت به سال 95 را نشان می دهد، گفت: صدور پروانه اقامت 74 هزار و 300 تبعه خارجی و همچنین طرد 430 هزار و 200 نفر اتباع بیگانه غیر مجاز، افزایش 5 درصدی تردد مسافران خارجی و ایرانی به خارج و داخل کشور که شامل 28 میلیون و 227 هزار و 609 نفر می شود، از جمله دیگر اقدامات همکارانم در پلیس گذرنامه است.

وی از افزایش 27 درصدی انهدام باند جعل مدارک مسافرتی و دستگیری 23 نفر در این خصوص و همچنین افزایش 15 درصدی کشف مدارک مسافرتی و هویتی جعلی به میزان 5 هزار و 411 فقره خبر داد و گفت: انهدام 104 باند قاچاق انسان و افزایش 82 درصدی جلوگیری از ورود و خروج افراد غیر مجاز، افزایش 7 درصدی کشفیات سلاح و 7 درصدی کشفیات سوخت، افزایش 13 درصدی کشفیات مشروبات الکلی و همچنین ایجاد سامانه کنترلی در مرز اروند رود و کمک شایان به توسعه اقتصادی در وضعیت معیشتی استان های همجوار از دیگر اقدامات پلیس امنیت است که در سال جاری محقق شده است.

حدود 17 میلیون تماس با 110 عملیاتی شده

معاون اجتماعی ناجا در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه طی 352 روز گذشته بالغ بر 24 میلیون و 875 هزار و 998 تماس با سامانه پلیس 110 برقرار شده که از این میان 16 میلیون و 887 هزار و 443 تماس و مراجعه آن عملیاتی شده است، گفت: این رقم نسبت به سال گذشته نشان از افزایش 9/ 2 درصدی عملیاتی شدن تماس ها و مراجعات دارد؛ میزان رضایتمندی از پلیس 110 نیز حدود 5/ 82 درصد بوده است.

کاهش 25 درصدی مغروقین

وی افزود: در اجرای طرح دریا در این تابستان خوشبختانه شاهد کاهش 25 درصدی غرق شدگان بودیم و در این رابطه 687 نفر توسط پلیس نجات یافتند.

بازگرداندن24 مجرم فراری به کشور

شناسایی، دستگیری و استرداد 24 نفر از مجرمین فراری به خارج از کشور و رهایی 2 گروگان و بازگشت آنها به کشور از جمله اقدامات پلیس اینترپل بود که سخنگوی ناجا به آن اشاره کرد و گفت: رهایی و آزادسازی 7 گروگان در استان های تهران،اصفهان، کرمانشاه و مشهد توسط یگان رهایی گروگان یگان ویژه نیروی انتظامی در سال 96 بود.

صدور بیش از 500 هزار کارت پایان خدمت

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به ایجاد زیر ساخت های نوین و ایجاد سامانه های اینترنتی، پیامکی و تلفنی در سازمان وظیفه عمومی ناجا، گفت: این سازمان با برخورداری از 428 رده وظیفه عمومی و 939 هیئت رسیدگی توانسته خدمات قابل قبولی را ارائه کند .

منتظر المهدی خبر از صدور حدود 525 هزار کارت پایان خدمت و معافیت در 11 ماهه سال 96 داد و گفت: صدور 412 هزار و 200 فقره معافیت تحصیلی و همچنین ثبت نام 53 هزار و 169 نفر که مشمول پرداخت جریمه غیبت سربازی بوده اند که در این سازمان انجام شده است.

معاون اجتماعی ناجا خاطرنشان کرد: طی دوسال گذشته حدود 533 هزار نفر از مشمولان غایبی که 8 سال از غیبت آنان می گذرد ثبت نام کرده که برای 346 هزار نفر آنان پس از پرداخت جریمه، کارت معافیت صادر شده است.

وی، همچنین در حوزه اقدامات پلیس پیشگیری با بیان اینکه 15 هزار نفر از کارکنان ناجا در کلاس های استاندارد سازی، تعالی رفتار و افزایش آستانه تحمل در مواجهه با شرایط پیش بینی نشده حضور یافته اند، گفت: در سال 96 بالغ بر 1 میلیون نفر تحت آموزش های مختلف قرار گرفته اند و 50 درصد آموزش های حین خدمت و تکمیلی از طریق سامانه های مجازی انجام می شود.

افزایش 35 درصدی حمایت از فیلم و سریال

این مقام ارشد انتظامی با تاکید بر اینکه معاونت اجتماعی با فعالیت 65 مرکز مشاوره و 654 دایره مشاوره و مددکاری در کلانتری ها گام های بلندی در راستای نهادینه کردن فرهنگ دوری از جرم برداشته است، گفت: در سال 96 بالغ بر 406هزار و 939نفر به این دفاتر مراجعه کرده و خوشبختانه با حضور به موقع مشاوران ناجا 76 درصد پرونده ها منجر به صلح و سازش شده و از چرخه قضایی و انتظامی خارج گردیده؛ اغلب پس از دو تا سه جلسه مشاوره، مشکل مراجعین حل شده است.

افزایش 35 درصدی حمایت و پشتیبانی از فیلم ها و سریال ها توسط موسسه ناجی هنر، برگزاری بیش از 36 هزار و 560 جلسه آموزش همگانی در مدارس، تولیدات انبوه رسانه ای وبرنامه های رادیو و تلوزیونی و ... از دیگر اقدامات شاخص معاونت اجتماعی ناجا در سال 96 بود که سخنگوی ناجا در مورد آن ها سخن گفت.

دستگیری 622 نفر از اشرار و قاچاقچیان

منتظر المهدی با بیان این که مرزبانان غیرتمند نیروی انتظامی از 7 هزار و 500 کیلومتر مرز کشورمان از مجموع8725کیلومتر مرز، با جان و دل حراست و نگهبانی می کنند، گفت: مرزبانی ناجا با ایجاد پروژه فیبر نوری در جداره مرز ها و استقرار سامانه عنبیه و کنترل الکترونیکی و راه اندازی 16 سایت ارتباطی در ارتفاعات و توسعه سامانه سیستم نظارت تصویری در برخی از مرز های کشور تلاش می کنند امنیت و آرامش کشورمان را هماره مهیا نمایند.

به گفته وی، طی 11 ماهه گذشته 177 درگیری مرزبانان از جان گذشته با اشرار و قاچاقچیان سلاح و مواد مخدر رخ داده که در این اثنا 622 نفر دستگیر شده اند.

به گفته سخنگوی ناجا، درحوزه اورژانس هوایی و تصادفات جاده ای و ارائه خدمات در طی 7 هزار سورتی پرواز، هوا ناجا بسیار مثمر ثمر بوده و از 629 عملیات اورژانس هوایی 1250 مصدوم بد حال را به مراکز درمانی منتقل کرده اند که بیش از 95 درصد آنها نجات یافته اند.

معاون اجتماعی ناجا تصریح کرد: پهبادهای نیروی انتظامی برای ماموریت های مختلف از جمله پایش مرز ها، شناسایی، تصویر برداری و 159 هزار ساعت سورتی پرواز داشته اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل 5 درصد افزایش داشته است.

کاهش 7 درصدی شکایات مردمی از پلیس

منتظر المهدی ادامه داد: تعداد 1 میلیون و 365 هزار 563تماس در 11 ماهه سال جاری با مرکز نظارت همگانی تماس برقرار شده که با افزایش 19 درصدی نسبت به مدت مشابه مواجه بوده ایم .

این مقام ارشد انتظامی یادآور شد: برگزاری 948 جلسه ارتباط مستقیم و دیدار فرماندهان با 41 هزار و 696 نفر از مردمان عزیز کشورمان انجام شده است؛ افزایش 6/ 10 درصدی تقدیر و 7/ 10 درصدی انتقاد و کاهش 2/ 7 درصدی شکایات مردمی از پلیس در 11 ماه سال جاری در این سامانه ثبت گردیده است.

منتظر المهدی در پایان از همراهی، همکاری، همیاری، همنوایی، مساعی و مشارکت مردم با پلیس خودشان در ایجاد نظم و امنیت قدردانی کرد و گفت:به نمایندگی از فرمانده نیروی انتظامی از همه همکاران پرتلاش و خستگی ناپذیر خودم در جای جای کشور تشکر می کنم و قدر دان صبوری خانواده های آنان هستم.*


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران