۶۶۹۶۷۸۴۹-۵۰

پیشگیری راهکاری مناسب در کاهش وقوع جرم

Foto


کارشناس سایبری پلیس فتا بوشهر با بیان اینکه انتشار و اشتراک گذاری تصاویر شخصی و خصوصی در شبکه‌های اجتماعی اشتباه است، گفت: بسیاری از مجرمان از همین عکس‌های شخصی و خصوصی کاربران سوءاستفاده کرده و حتی برای خود کاربران ایجاد مزاحمت کرده‌اند.
پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: کارشناس پلیس فتا استان بوشهر با حضور در جمع دانش آموزان دبیرستان قدس در کارگاه آموزشی با محوریت فرصت‌ها و تهدیدات فضای مجازی، ضمن تعریف لغوی فضای سایبری و معرفی پلیس فتا به تشریح مهم‌ترین آسیب‌های فضای مجازی پرداخت و گفت: مناسب‌ترین راهکار در کاهش جرائم فضای مجازی  پیشگیری است که  مهمترین پارامترهای آن ارتقاء دانش کاربران در فضای مجازی می‌باشد.

این کارشناس در ادامه بیشترین استفاده از فضای مجازی در نوجوانان را حضور در شبکه‌های اجتماعی موبایلی خواند و تصریح کرد: متاسفانه نوجوانان از شبکه‌های اجتماعی خصوصا موبایلی به صورت گسترده استفاده می‌کنند و به دید کاملا مثبت به آن نگاه می‌کنند در صورتی که در کنار فرصتهای آن باید تهدیدات و خطرات آنها را نیز شناخت تا بتوان در یک فضای کاملا ایمن فعالیت کرد.

وی در تشریح نقض حریم خصوصی افراد به عنوان یکی از تهدیدات شبکه‌های اجتماعی برای کاربران یاد کرد و افزود: معمولاً شبکه‌های اجتماعی ابزارها و امکاناتی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند تا آن‌ها بتوانند تصاویر و ویدئوهای خویش را در صفحه شخصی خود قرار دهند و در اغلب این شبکهها، برای حفظ حریم خصوصی افراد راه کارهایی ارائه شده است؛ برای مثال، دسترسی به تصاویر و اطلاعات خصوصی را با توجه به درخواست کاربر محدود می‌نمایند و یا اجازه مشاهده پروفایل کاربر را به هر کسی نمی‌دهند؛ ولی این راه‌ها کافی نیستند.

این کارشناس سایبری ادامه داد: مشکلاتی از قبیل ساخت پروفایل‌های تقلبی در شبکه‌های اجتماعی و عدم امکان کنترل آن‌ها به دلیل حجم بالای این هرزنامه‌ها، باعث می‌شود كه افرادی با پروفایل‌های تقلبی به شبکه‌های اجتماعی وارد شوند و با ورود به حریم‌های خصوصی افراد مورد نظر، تصاویر و اطلاعات آن‌ها را به سرقت برده و شروع به پخش تصاویر در اینترنت كنند.

کارشناس پلیس فتا با اشاره به پنهان بودن هویت کاربران در فضای مجازی علی الخصوص شبکه‌های اجتماعی موبایلی خاطرنشان ساخت: در حال حاضر  بسیاری  از پرونده‌های موجود در پلیس فتا در راستای شبکه‌های اجتماعی جعل هویت افراد و سوءاستفاده از اعتماد کابران می‌باشد، بنابراین نوجوانان خصوصا دختران به هیچ عنوان نباید به افراد غریبه آنلاین در فضای مجازی اعتماد کنند چراکه ممکن است آنچه که خود را معرفی می‌کند نباشد و نیت شومی داشته باشد.

وی با بیان اینکه برخی از کاربران فکر می‌کنند هر چه تعداد دوستان آنها در شبکه‌های اجتماعی بیشتر باشد بهتر دیده شده و شناخته می‌شوند و در نتیجه منافع بیشتری خواهند داشت، گفت: کاربران به دنبال درخواست‌های دوستی مکرر در فضای مجازی نباشند زیرا ممکن است یکی از همین دوستان، مجرم سایبری بوده و به دنبال سوء استفاده از وی باشد.

کارشناس پلیس فتا استان بوشهر در پایان سخنانش ضمن اعلام آمادگی این پلیس در راستای مشاوره حضوری افراد در محل پلیس فتا و راهنمایی‌های لازم در پیشگیری از تهدیدات و خطرات فضای مجازی از دانش آموزان حاضر در کارگاه خواست؛ در صورت مواجهه با موارد مشکوک در فضای مجازی آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس cyberpolice. ir لینک ثبت گزارشات مردمی به پلیس فتا گزارش دهند.

گفتنی است در ادامه این کارگاه رئیس آزمایشگاه فارنزیک پلیس فتا استان بوشهر مباحث امنیتی لازم را در راستای استفاده صحیح از تلفن‌های هوشمند و سیستم‌های الکترونیکی ارائه کرد.

این مقام مسئول به سوالات دانش آموزان در خصوص ایمن کردن شبکه‌های اجتماعی موبایلی پاسخ و هشدارهای لازم را در راستای سوء استفاده از تجهیزات الکترونیکی در فضای مجازی ارائه نمود.
 
منبع:  پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا