۶۶۹۶۷۸۴۹-۵۰

کشف بمب متنی در محصولات شرکت APPLE

Foto


یک پیام تک کاراکتری می‌تواند هر  iPhone، iPad یا Mac شرکت Apple را از کار بیندازد. فقط با یک کارکتر تنها می‌توان iphone را خراب کرد و به برنامه‌های پیام‌رسان در ios دسترسی پیدا نمود و نیز برنامه‌های محبوب مانند WhatsApp، Facebook Messenger ،Outlook for iOS  و Gmail را مسدود کرد.  
این اشکال جدید و حاد علاوه بر iPhone ، طیف گسترده‌ای از دستگاه‌های Apple، از جمله iPad ،Mac و حتی ساعت‌های هوشمند(Watch OS) با آخرین نسخه‌های نرم افزار سیستم عامل ios را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

این بمب متنی(text_bomb)، به راحتی می‌تواند توسط هر کسی مورد سوء استفاده قرار گیرد و  فقط کافی است کاربران  کاراکتری  از  Telugu، یک زبان بومی هندی را برای هدف ارسال کند.
هنگامی که گیرنده یک پیام ساده حاوی یک نماد را وارد می‌کند یا آن نماد را در ویرایشگر متن تایپ می‌نماید، بلافاصله موجب نقص در iPhone ها، iPadsها، مک، ساعت‌ها اپل و تلویزیون‌های اپل در  iOS Sprintسیستم عامل اپل می‌گردد.

برنامه‌هایی که بمب متنی را دریافت می‌کنند، تلاش می‌کنند تا مطالب مخرب را بارگذاری کنند، اما با این عمل نتوانسته‌اند نقض را حذف کنند بلکه باعث حذف تمامی مکالمه‌ها می‌شود.

کشف بمب متنی در محصولات شرکت APPLE

ساده‌ترین راه حذف پیام جنجالی این است که توسط یک شخص دیگر که سیستم آن آلوده به بمب متنی یک پیام درخواستی را ارسال گردد این عمل این امکان را به شما می‎دهد که مطالب مخرب حذف نمایید.

مطالب آلوده که از سوی بمب متنی انجام می‌گیرد می‌تواند برنامه‌های شخص ثالث مانند iMessage، Slack، فیس بوک مسنجر، WhatsApp، Gmail، و Outlook برای  iOSو همچنین Safari و Messages برای نسخه‌های  macOS را غیر فعال کند.به نظر می‌رسد  این نقص بر روی Telegram و  Skype  تاثیری ندارد.

قبلا اپل از اشکال بمب متنی مطلع بود و این شرکت قصد دارد این موضوع را در یک به روز رسانی iOS به زودی قبل از انتشار iOS 11.3  عرضه کند.ظاهرا Apple این نقص را برطرف کرده است.

از آنجایی که بسیاری از برنامه‌ها با بمب جدید متن تحت تاثیر قرار می‌گیرند، افراد فرصت طلب، از این آسیب پذیری استفاده می‌نمایند  تا  کاربران اپل را از طریق ایمیل یا شبکه‌های پیام‌رسان مورد هدف قرار دهند.
 
منبع:  هکر نیوز